Z namenom zmanjšanja kostno-mišičnih obolenj je Ministrstvo za delo pripravilo nov Pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen (Ur. l. RS, št. 84/2023), ki se je začel uporabljati 1. avgusta 2024. Pravilnik uvaja zahtevo po celostni oceni tveganja za delavce, ki ročno premeščajo bremena.
Ročno premeščanje bremen v skladu s Pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen pomeni vsako opravilo, ki vključuje dvigovanje, prenašanje, spuščanje, potiskanje, vlečenje ali premikanje bremena s človeško silo in druga podobna dela (npr. podpiranje, držanje, ponavljajoči gibi), ki zaradi svojih značilnosti ali zaradi neugodnih ergonomskih pogojev pomeni nevarnost za razvoj kostno-mišičnih obolenj, povezanih z delom.
Ključne zahteve pravilnika:
- Izdelava ocene tveganja pri ročnem premeščanju bremen: Delodajalci morajo oceniti vse dejavnike tveganja, ki bi lahko prispevali k nastanku kostno-mišičnih obolenj, in pripraviti ustrezne preventivne ukrepe.
- Vključevanje delavcev: V procesu ocenjevanja tveganja morajo sodelovati delavci ali njihovi predstavniki, da se ugotovijo vsi pomembni dejavniki tveganja.
- Ukrepanje: V primeru ugotovljenih visokih tveganj morajo delodajalci zagotoviti uporabo mehanizirane opreme in ustrezne organizacijske ukrepe, da zmanjšajo obremenitve na delavce.
Pravilnik še posebej poudarja zaščito ranljivih skupin, kot so nosečnice, mlajši in starejši delavci ter osebe z zdravstvenimi omejitvami.
Izvedba ergonomske ocene tveganja – Zakaj je pomembna?
Ocena tveganja pri ročnem premeščanju bremen vključuje natančno analizo delovnega procesa in obremenitev, ki jim je delavec izpostavljen. Ta ocena zajema dejavnike, kot so teža bremen, pogostost dvigovanja, delovne temperature in drugi vplivi, ki lahko povečajo tveganje za kostno-mišična obolenja.
Z oceno tveganja se prepoznajo tudi specifična delovna mesta, kjer je treba uvesti ukrepe, kot so uporaba ustrezne dvižne opreme, izboljšanje delovnih procesov ali uvedba ergonomskih pripomočkov.
Ali potrebujete pomoč pri oceni tveganja in iskanju ergonomskih rešitev?
Če ste delodajalec v kovinarski ali kateri koli drugi industriji, kjer je ročno premeščanje bremen del delovnega procesa, je ključnega pomena, da do konca leta 2024 opravite vse potrebne prilagoditve skladno z novim pravilnikom.
Naše strokovno podjetje ponuja storitve svetovanja in izdelave ergonomske ocene tveganja ter iskanje učinkovitih rešitev za zmanjšanje fizičnih obremenitev na delovnem mestu. Skupaj z vami bomo preučili delovne procese in predlagali prilagoditve, ki bodo varne, zakonite in izboljšale počutje vaših zaposlenih.
Za več informacij in dogovor za svetovanje nas kontaktirajte in skupaj bomo našli najboljšo ergonomsko rešitev za vaše delovno okolje. S strokovnim pristopom lahko zmanjšate tveganja, povečate produktivnost in poskrbite za zdravje vaših zaposlenih.